Bronie kobudo

BO

Kij jest podstawową i zarazem jedną z najważniejszych broni w Kobudo.

Bo (na Okinawie zwany kon) oznacza przyrząd przeznaczony do podpierania się, noszenia naczyń z wodą i dobytku, zaganiania zwierząt bądź przyrząd używany w sztukach walki. Podstawowa i najbardziej naturalna broń człowieka od zarania dziejów.

Bo powinien być dłuższy od Twojego ciała o długość Twojej pięści. Jeżeli jesteś wyższy niż przeciętny mężczyzna, będziesz musiał kupić lub zrobić dłuższą broń. Jeżeli jesteś niższy będziesz musiał skrócić.

Obecnie najczęściej używanym jest kij o dł. ok. 6 stóp (183 cm), grubości od 3 do 3,3 cm w środku i zawęża się ku obu końcom by uzyskać wymiar od 1,8 do 2,5 cm. 

SAI

         Sai jest drugą z podstawowych broni we wszystkich niemal systemach Kobudo i jest jedną z najbardziej znanych broni na Okinawie. Jej pochodzenie nie jest do końca znane. Jedna z teorii mówi, że pierwotnie była to spinka do włosów, która została przekształcona w bardzo krótką broń, podobną do sztyletu, wskutek czego powstało sai. Na Okinawę przybyła wraz z chińskimi przedstawicielami handlowymi. W czasach samurajów służyła do obrony przed mieczem lub inną długą bronią, zaś w czasach bardziej współczesnych było używane na Okinawie jako broń przyboczna noszona przez miejscowych stróżów prawa. Jako broń policyjna nie była używana do zabijania czy brutalnego traktowania, lecz obezwładniania przestępców czy też do odpychania lub przyciągania przeciwnika.

W Kobudo Sai używane jest w parze, choć w zaawansowanych kata używa się jeszcze jedno Sai noszone z tyłu za pasem w celu rzucania w napastnika.

TONFA

    Tonfa, tonkuwa lub Tuifa (uchwyt) narodziła się poprzez wykorzystanie drewnianego uchwytu mocowanego w otworze w kamieniu młyńskim stosowanym na Okinawie do mielenia ziarna.

     Uchwyt musi być szerokości pięści a długość Tonfy powinna przekraczać długość przedramienia licząc od czubka łokcia do końca wyprostowanych palców.

   Techniki Tonkuwa obejmują uderzenia, pchnięcia, bloki, zahaczenia oraz dynamiczne techniki obrotowe. Ćwiczy się parą tonf.

   Broń ta jest powszechnie używana przez policję na całym świecie.

NUNCHAKU

         Nunchaku to dwie pałki wykonane z twardego i elastycznego drewna, połączonego linką lub łańcuchem. Pałki pierwotnie były ze sobą połączone za pomocą linki zrobionej z końskiego włosia, obecnie robiona jest z nylonu lub zastąpiona jest łańcuchem. Broń ta wywodzi się z mocowania trzymającego konie (muge). Wg innej teorii pochodzi  od narzędzia wykorzystywanego do młócenia zboża.

      Nunchaku powinno być krótsze od przedramienia a himo (linka) powinno być szerokości dłoni właściciela. Jeśli będzie krótsze trudno będzie je w pełni kontrolować.

        Broń ta powinna być wykonana w kształcie 6-ścio lub 8-miokąta, co uderzenia o wiele potężniejszymi, i powinna być zwężana w stronę himo.

           Posiadanie nunchaku w wielu krajach jest zabronione.

KAMA

    Kama – sierp, popularne narzędzie rolnicze stosowane nadal na Okinawie do ścinana  ryżu. Pierwsze wzmianki o użyciu Kamy jako broni pochodzą z roku 1314, w którym wybuchło powstanie okinawskich chłopów przeciwko rządom Króla Tamagusuku. Jednak jako system walki pochodzi z Chin. W tym systemie używa się dwóch Kam, po jednej w każdej ręce, lub też dwóch kam połączonych ze sobą za pomocą linki – Nichokama. 

EKU

      Eku jest prostym wiosłem, które dziś wciąż można zobaczyć używane przez rybaków ścigających się w swoich łodziach po zatoce.

Eku jest prawie tej samej długości co Bo i mierzy o jedną długość pięści więcej niż wzrost jego użytkownika.

Łopatka powinna stanowić około 4/10 całkowitej długości broni i być nieco zaostrzona na bokach. Trzonek powinien być lekko poszerzony w miejscu łączenia się z łopatką w celu zapewnienia równowagi. Jak każde dobrze wykonane wiosło z jednej strony powinno być zaokrąglone a z drugiej przycięte pod kątem tworząc szpic na końcu eku co ułatwia wiosłowanie.

Eku powinno być wykonane z jednego kawałka drewna i konserwowane w taki sam sposób jak Bo.

SANSETSUKON

     Sansetsukon pochodzi od drążków podtrzymujących używanych w wozach i umieszczony był wokół krawędzi wozu zapobiegając wypadaniu zebranego towaru.

Rozmiary sansetsukonu nie są dokładnie określone, ponieważ pochodzą one z różnych rodzajów wozów.

TEKKO

     Tekko jest mocną metalową bronią przypominającą kastet, która używana była w sklepach mięsnych na Okinawie do zmiękczania mięsa i spełniała to zadanie niezwykle efektywnie. Nie dziwi zatem, że wojownicy zobaczyli w tym narzędziu broń do zmiękczania ciała przeciwnika. Nazwa dosłownie oznacza ‘żelazne pięści’ i jest wysoce przerażającą ale dyskretną bronią.